Ať už jste „věčný student“, který neustále dokola poslouchá v autě anglické nahrávky a ta zatracená slovíčka se ne a ne naučit, nebo vás trápí to, že dostatečně nerozumíte vašim zahraničním kolegům v práci, rozhodně nezoufejte.
Žijeme v době, kdy je znalost alespoň jednoho cizího jazyka nezbytná. Existuje mnoho jazykových kurzů, do kterých můžete pravidelně docházet. Můžete si zaplatit individuální výuku s rodilým mluvčím, nebo se do učení pustit samostudiem. Tak či onak, následující tipy vám pomohou, aby vám šlo učení rychleji a snáz.
1. Vyrobte si kartičky.
Vezměte tvrdý papír. Na jednu stranu napište slovíčko v jazyce, který se chcete naučit, na druhou jeho význam v češtině. Kartiček si vyrobte dostatek, a když půjdete ven, vezměte je s sebou. Ve volné chvíli pak kartičky prohlížejte. Slovíčka se nemusíte drtit nazpaměť. I pouhým prohlížením slovíčko v hlavě utkví.
2. Využijte asociace.
Při prohlížení kartiček si jednotlivá slova spojujte s jejich významem. Představujte si, jak dané předměty, osoby, činnosti vypadají. Můžete si vymyslet i celý příběh, díky kterému si slovíčka zapamatujete lépe.
3. Učte se podobná slova najednou.
Například v angličtiněcat – kočka, cut – krájet
4. Odhoďte ostych a mluvte.
Jakmile budete znát více slovíček, půjde to snáze. Nebojte se a pusťte se do konverzace s partnerem nebo kamarádem. Až se osmělíte, oslovte neznámého člověka v tramvaji, či na nákupu.
5. Sledujte filmy s titulky nebo v originálním jazyce.
I poslouchání cizojazyčné konverzace vám usnadní učení a dané fráze a slovíčka si lépe zapamatujete. Po několik dílech oblíbeného seriálu zjistíte, že se většina slovíček neustále opakuje a vám nedělá problém sledovat seriál bez titulků.
6. Čtěte cizojazyčné texty.
Zajděte do knihovny a půjčte si nějakou oblíbenou beletrii. V cizojazyčném oddělení najdete knihy, na kterých je v jedné straně text v cizím jazyce a na druhé straně v češtině. Knihy jsou psány v několika jazykových úrovních. Vyberte si tu svoji a pusťte se do čtení. I nahlas.
Nebo si najděte články z oboru, který vás zajímá.
7. Pište.
Domluvte se s přáteli a na sociálních sítích chatujte v cizím jazyce. Psát tak můžete i svůj deník.
Tipů, jak se naučit cizí jazyk, je mnoho. Až zjistíte, který postup vám vyhovuje nejlépe, učení půjde samo. Stanovte si dílčí cíle a za každý splněný cíl se něčím odměňte – novým kouskem do šatníku, večeří v restauraci, výletem. To vám pomůže udržet si motivaci.
Díky znalosti cizího jazyka si zvýšíte sebevědomí, prohloubíte kvalifikaci a objeví se nové příležitosti. Kdo ví, třeba naleznete životního partnera nebo získáte práci snů.