Všichni jsme jako malí měli možnost si s něčím hrát. Chlapci s autíčky a stavebnicemi, děvčata s panenkami a plyšáky. Nebo také naopak. Později jsme si rádi hráli na nemocnici, na vojáky a stavěli hrady z písku. Touha bavit se a hrát si v nás přetrvává celý život. I dospělí si rádi hrají. Hru ale nemusíme využívat jen k zábavě a relaxaci, ale můžeme ji využít jako nástroj k naučení se něčemu novému.
Díky hře poznávají děti svět a zapojují a zdokonalují všechny smysly. Pokud si s dětmi hrajeme, posilujeme pouto, které mezi námi je a upevňujeme tak náš vzájemný vztah. Práce rodičů s dětmi je důležitou součástí úspěšného vývoje dítěte. Hraní si s různými předměty a v různém prostředí procvičuje hrubou i jemnou motoriku dítěte a pobízí jej k fyzické aktivitě.
Předškoláci při hře komunikují s ostatními dětmi a učí se společenským pravidlům. Vyvíjí se jejich logické myšlení a rozvíjí kreativita. Prostřednictvím hry se děti zabaví a nenásilnou, zábavnou formou si tak osvojují nové poznatky a získávají schopnosti a dovednosti.
I my si můžeme s dětmi doma hrát a zároveň se učit. Důležité je množství a pestrost podnětů. Jednou s dětmi můžeme poznávat barvy na procházce parkem, jindy si můžeme povídat při cestě autem a poznávat dopravní značky. Koupíme nebo vytiskneme dětské osmisměrky, křížovky a nejrůznější hádanky a bludiště, která nás zabaví po deštivé odpoledne.
O víkendu si zahrajeme domino, kris kros nebo Člověče, nezlob se. Na procházce v lese budeme poznávat rostliny a zvířata. A i když se takové aktivity pro někoho zdají být přirozené a banální, mají svůj velký podíl na úspěchu a spokojeném životě dětí.
Na trhu je obrovské množství her pro děti i dospělé. Od těch nejjednodušších až po složité strategické hry, které budete hrát několik dní. Monopoly, Sázky a dostihy, puzzle. Výběr je jen na vás a na vašich dětech. A až vás stolní hry omrzí, jděte se projít ven a zahrajte si s dětmi třeba fotbal nebo něco pěkného vyrobte. Odměnou vám bude dětský úsměv a pěkně a užitečně strávený čas s rodinou.