Kdo to nezažil, neumí si to snad ani představit. Nadměrné pocení je opravdu nesnesitelné. I když užíváte všechny možné antiperspiranty, musíte se sprchovat snad desetkrát za den, jinak byste byli stále promáčeni potem. O nevzhledných skvrnách v podpaží každého oblečení ani nemluvě. Navíc se ve společnosti stále cítíte nepříjemně, protože máte obavy, že je to na vás prostě vidět a pot je i přes vaši neustálou hygienu stejně cítit.
KDY UŽ NEJDE O FYZIOLOGICKÝ JEV
Potit se musí každý člověk, protože bez pocení by nemohla fungovat termoregulace našeho těla. Je přirozené, že se tímto procesem ochlazujeme a udržujeme si stálou teplotu. Navíc se zbavujeme jedovatých látek a močoviny, kterých pot obsahuje jedno procento. Vše ostatní je slaná voda. Více se zpotíme při pohybu, sportu nebo jsme-li v horkém prostředí. Ale potíme-li se nadměrně, i když nejsme velké fyzické aktivitě ani vysoké teplotě vystaveni, jde již o hyperhidrózu čili nadměrné pocení.
VE HŘE JSOU HORMONY A NERVOVÝ SYSTÉM
Pocení je sice individuální, ale nejspíš sami poznáte, když se jeho mechanismus porouchá. A protože potních žláz máme asi dva miliony a řídí je hormony spolu s nervovým systémem, nemůžeme se divit, že celé naše tělo nadměrné pocení téměř vyčerpává. Může se za ním skrývat mnoho banálních příčin a tehdy můžeme pozvat na pomoc některé bylinky jako je šalvěj lékařská nebo dubová kůra. Pokud však hyperhidróza upozorňuje na vážné onemocnění, je nutné obrátit se na lékaře.
Co podporuje nadměrné pocení:
· chřipkové onemocnění
· stres, úzkost a deprese
· neléčený vysoký tlak
· hormonální výkyvy v době menstruace, v těhotenství a v menopauze
· špatná životospráva a obezita
· nevhodné oblečení
Hyperhidróza jako druhotný příznak:
· cukrovky
· zvýšené činnosti štítné žlázy
· onemocnění srdce, plic, ledvin, žlučníku či slinivky