Realitní kanceláře

Pokud se rozhodnete prodat svou nemovitost, připravte se v prvé řadě na to, že ať už zvolíte inzerát v tisku či na internetu, nebo tabuli s telefonním číslem na plotě, minimálně prvních několik desítek telefonátů bude patřit právě některému z realitních makléřů. Možná i to bude nakonec jedním z důvodů, proč si některou „realitku“ raději zvolíte sami.
platba za dům
Služby
V ideálním případě by měla realitní kancelář zajišťovat majiteli kompletní servis
·         Prodejní cena –spočítá vám, za kolik je vaše nemovitost prodejná. Přihlédne k jejímu stavu, cenovým hladinám a dalším věcem.
·         Inzerce – většina realitek využívá všechny internetové inzertní portály, minimálně lokální tisk a vlastní vývěsky. Také označí prodávanou nemovitost vlastní inzertní tabulí či plachtou.
·         Pro tyto účely daný dům či byt také nafotí tak, aby výsledné snímky lákaly k projevení zájmu kupce ve formě prohlídky. Poradí vám, jak byste měli váš dům při těchto příležitostech připravit.
·         Jednání se zájemci –koordinace mezi zájemci o prohlídku bydlení a majiteli, řízení prohlídky samotné. Patří sem i připomínání se váhavým kupcům.
·         Veškeré právní služby. Většina realitních kanceláří má „k ruce“ vlastní právní poradce, takže všechny smlouvy jdou na jejich vlastní triko. Výjimkou nejsou ani služby jako úschova záloh nebo právní porada v případě, že na nemovitosti visí zástava ve formě exekuce nebo hypotéky.
klíče se štítkem
Makléř
Realitní makléřje jednak reprezentant firmy, která vám nabízí své služby, ale také člověk, kterého si pustíte k sobě domů a budete se s ním nějaký čas pravidelně setkávat. V neposlední řadě je to také někdo, kdo má prezentovat váš dům nebo byt v tom nejlepším světle potencionálním zájemcům.
Nejlepším postupem je pojmout první schůzku s novým makléřem jako informativní. Zjistit si, co všechno vám jeho kancelář nabízí a kolika procenty si svoje služby cení. Ve většině případů vám bude nabídnuta k podpisu smlouva o prodeji. Požádejte o ni do další schůzky, pro férového makléře by to neměl být problém a ještě ji s vámi bod po bodu projde. Pokud pak máte možnost, zkonzultujte ji s nezávislým právním poradcem.
Cena
Nejčastějším modelem je situace, kdy vám makléř sdělí cenu, kterou reálně můžete za svůj dům dostat. Probere s vámi i to, o kolik jste případně ochotni z ní slevit.
Dále vezme v potaz, jak na prodej spěcháte. Nemůžete-li si dovolit čekat na solventního kupce, budete se muset snažit zaujmout nižší cenou.
Dostanete se k prodejní ceně, která by měla být výhodná pro vás a přijatelná pro kupce. Její součástí je ale také provize realitní kanceláře. Takže po prodání domu si z prodejní ceny ukousne svůj díl ve formě provize realitní kancelář a zbytek bude váš.