Luštěniny jedli naši předkové ve větším množství. Vůbec se nebáli jejich špatné stravitelnosti – ostatně, ta se dá snadno vylepšit mnoha způsoby. Luštěniny tehdy nahrazovaly masitou stravu a vzhledem k vysokému obsahu vlákniny je to také nesrovnatelně zdravější potravina.
První naklíčené luštěniny v supermarketech
Všimli jste si, jak většina hyper a super – marketů přichází na to, že je pro ně rentabilní nabízet zákazníkům to, co se snadno a rychle a s minimálním úsilím dodá do regálů, a po čem zákazníci s oblibou sáhnou? To se týká i naklíčených semínek rostlin. Vůbec první klíčky, které se v těchto obchodech objevily, byly fazolky mungo. Je s nimi totiž snadná práce, ochotně a rychle vypouští dlouhé šťavnaté výhonky a navíc jsou v této podobě velmi chutné a výživné.
Mnozí z nás již zjistili, že právě tato zelenina se vyplatí jíst častěji, neboť obsahuje kromě vitamínu C i další cenné benefity, např. živé enzymy, vitamíny B, karotenoidy, proteiny a složité sacharidy, vlákninu, a samozřejmě minerální prvky potřebné pro buněčný růst. Chroupat k svačině hrst klíčků je zkrátka mnohem lepší, než se cpát tučným hamburgerem s pochybným složením a navíc v pečivu z bílé vymleté mouky.
Ideální pro začátečníky
Fazolky mungo nejsou fazolemi v pravém slova smyslu, jsou druhově příbuzné s hrachem, a tak je lze jíst i v syrovém stavu. Velké odrůdy fazolí rozhodně nenakličujte, jsou za syrova mírně jedovaté a za ty nepříjemnosti a slabou otravu to rozhodně nestojí.
Každý, kdo se chystá poprvé klíčit rostlinná semena, by si měl vybrat takové druhy, s nimiž to bude mít snazší. Do této kategorie patří např. hnědá a zelená nepůlená čočka, hrách, a právě drobné zelené fazolky mungo. Proces klíčení si můžete usnadnit i speciálními přípravky – plastovými miskami ze zdravotně nezávadného akrylátu nebo sklenicemi s nerezovým sítkem. Jsou jednak praktické, a zároveň se hodí jako estetický doplněk do kuchyně, případně do obýváku či dětského pokoje.