Možná Vás odradil fakt, že avokádo je z největší části tvořeno tukem. Nemusíte se bát. Naše tělo dávku tuku potřebuje. Kromě tuku obsahuje toto ovoce také spoustu vitaminů, minerálů a sacharidů. Kromě těchto živin obsahuje avokádo také bílkoviny, proto se připodobňuje k vejcím či masu. Je pravda, že oproti těmto potravinám obsahuje avokádo bílkovin méně, ale mezi ovocem a zeleninou je bílkovinovým šampionem. Pokud jste například veganem, bude pro Vás avokádu tou správnou volbou a svatým grálem.
Složení avokáda je v menší míře zastoupeno i hořčíkem, draslíkem či manganem. Toto ovoce je navíc obohaceno i vlákninou a antioxidanty. Také snižuje hladinu cholesterolu a chrání oči.
Avokádo se výborně hodí do salátů. Jelikož je zralý plod krásně měkký, je možné ho pohodlně rozmačkat vidličkou a udělat z něj například vynikající pomazánku. Stačí přidat Lučinu či tvaroh, trochu česneku a špetku soli a výborná pomazánka je na světě.
Přestože je avokádo ovoce, můžete ho samozřejmě použít k přípravě sladkých jídel. Nenechte se ale oklamat. Jak už bylo řečeno, plod se využívá i k přípravě jídel slaných, jako je například guacamole. Široké využití má jistě díky své neutrální a nepříliš výrazné chuti. Je tedy jen na Vašich chuťových pohárcích, jakou variaci si zamilujete.
Jak poznat zralé avokádo?
Většina lidí se domnívá, že zralé avokádo pozná podle barvy avokáda. To jsou však na omylu. Jelikož existuje několik druhů tohoto ovoce, existuje i několik barev avokáda. Zkrátka každá odrůda má trochu jinou barvu. Druh zvaný Hass je tmavý a jeho povrch je hrbolatý, zatímco odrůda Fuerte je zelená a více se podobá hrušce.
Zralé avokádo poznáte podle jeho měkkosti. Pokud plod zmáčknete a je tvrdý, ještě nenadešel jeho čas. Plod nesmí při zmáčknutí klást odpor. Při rozříznutí by Vám měla jít snadno vyjmout pecka, kterou můžete zasadit a vypěstovat si tak vlastní rostlinku. Pokud najdete v obchodě avokádo tvrdší, klidně si ho nechte doma pár dní dozrát. Nepoužívejte nezralé avokádo, raději si počkejte až plod dozraje.