Sjednání cestovního pojištění před odjezdem na dovolenou do zahraničí je dnes již celkem běžná věc, na kterou nezapomínáme. Často je cestovní pojištění dokonce zahrnuto v ceně zájezdu nebo je cestovní kancelář za nízký poplatek zařídí. Ale zajímáte se o to, co všechno Vaše cestovní pojištění kryje (resp. nekryje)?
Napadlo Vás někdy, jak vysoká škoda vlastně může vzniknout a co všechno se může stát? Cestovní pojištění je záležitost v hodnotě pár stokorun. Tak stojí za to si zjistit, jestli by Vám případně stokoruna navíc nezachránila statisíce.
Co vlastně cestovní pojištění řeší? Základem je pojištění léčebných výloh, převozu a repatriace. Málokterý občan České republiky tuší, kolik vlastně stojí základní ošetření v nemocnici, sádra nebo dokonce operace. Tyto náklady většinou kryje naše veřejné zdravotní pojištění, takže nás jeho cena v podstatě nezajímá.
V zahraničí už je to jiné a proto pojištění léčebných výloh s finančním limitem 3 miliony není žádná zbytečná částka, obzvlášť vezmeme-li v úvahu, že Vás do nemocnice bude muset převézt třeba vrtulník. Výše zmíněná repatriace je záležitost nejen financí, ale i ohledu k pozůstalým.
Úmrtí je i tak stresující záležitost a potřeba sehnat peníze na převoz příbuzného do vlasti v této situaci nikomu nepřidá. Samozřejmě nikdo nejede na dovolenou s tím, že zde skončí svůj život, ale stejně tak si neplánujeme ani zlomeninu nohy.
Velice důležitá je v této oblasti i otázka výluk z pojištění. Ptejte se dopodrobna, co vše je z pojistky vyloučeno a přemýšlejte o tom, co asi hodláte na dovolené dělat. Snad nikdo nevyjede na lyže bez pojištění zimních sportů, ale podobné výluky se mohou vztahovat i na vodní sporty apod.
Pojištění odpovědnosti za škodu je také velice důležité. Nikdy nevíte, jestli na ulici omylem do někoho nenarazíte a on spadne tak nešikovně, že si zlomí ruku. Vámi zaviněná srážka s kamionem plně naloženým LCD monitory bude pro Vás znamenat kromě vlastních léčebných výloh také léčebné výlohy osob v druhém vozidle a úhradu škody na nákladu.
Samozřejmě, nepopisuji zde věci, které se běžně dějí, ale nikdy nevíte.
Oproti tomu pojištění zavazadel je spíše odškodnění za nepříjemnost. Limity se většinou pohybují v řádu desítek tisíc a pokud v zavazadle nepřevážíte výkonný notebook a nejnovější model chytrého telefonu (samozřejmě pro každého člena rodiny), měl by běžně stačit.
Součástí cestovního pojištění bývá i připojištění smrti úrazem a trvalých následků úrazu. Připojištění v rámci cestovního pojištění mívá většinou poněkud nízké limity plnění, proto se spíše vyplatí zjistit si, zda se na danou zemi vztahuje Vaše běžné životní pojištění s pojištěním proti úrazu.
Přemýšlejte tedy důkladně nad svým cestovním pojištěním, ať Vás ušetřená stokoruna nakonec nestojí mnohonásobně víc.