Je jasné, že za svou práci chceme odměnu koneckonců, právě kvůli tomu do zaměstnání chodíme. Tu obvykle dostáváme v podobě peněz, které následně můžeme směnit za cokoliv, co chceme či potřebujeme.
Výše výplaty by samozřejmě měla být dohodnuta předem, a uvedena v pracovní smlouvě. Také by mělo být jasně uvedeno, zda se jedná o výkonovou mzdu, tedy zda se výše výplaty odvíjí od toho, kolik produktů vyrobíme, nebo hodinovou, která je častější. Zde je určena tím, kolik hodin strávíme v zaměstnání.
To vše je samozřejmě v pořádku, avšak je dobré si uvědomit, že je zde uvedena pouze hrubá mzda. Je to pochopitelné, koneckonců koeficienty pro výpočet té čisté se poměrně často mění, a pro zaměstnavatele by rozhodně nebylo ideální, kdyby po každé takové změně musel všem zaměstnancům měnit pracovní smlouvy.
Avšak nás samozřejmě zajímá především částka, kterou skutečně dostaneme na účet, tedy čistá mzda. A také je dobré vědět, zda skutečně odpovídá tomu, kolik hodin jsme v zaměstnání strávili. Naštěstí výpočet hodinové mzdy Kalkulačka čisté mzdy není příliš složitý.
Na pásce bychom měli mít kromě částky, kterou dostaneme, také hrubou mzdu a veškeré odvody, které z ní zaměstnavatel uhradil. Tím prvním, co bychom měli udělat, tedy je vydělit hrubou mzdu počtem hodin strávených v zaměstnání. Výsledek by měl odpovídat tomu, co máme v pracovní smlouvě.
Následně ten samý krok provedeme se mzdou čistou. Zde pak zjistíme, kolik si ve skutečnosti za hodinu vyděláme. K čemu nám to ale bude dobré?
U odvodů máme vždy jejich procentuální hodnotu. Stačí tedy, když je aplikujeme na hodinovou mzdu. Výsledkem by měla být čistá hodinová mzda, kterou jsme právě vypočítali. Pokud všechny tyto výpočty sedí, pak je skutečně vše v pořádku.
Co ale dělat v případě, kdy zjistíme určité nesrovnalosti? Je dobré si zajít na mzdové oddělení. Je totiž možné, že šlo o prostou chybu při výpočtu, a nikoliv záměr. Zpravidla se pak vše rychle vysvětlí a napraví. Jen je potřeba s tím neotálet.